Blog

Rzućmy okiem na błąd 404, dlaczego jest taki istotny ?

radical 05/10/18, 11:44

Co oznacza błąd 404?

Strona błędu 404, lub strona nieznaleziona pojawia się wtedy, kiedy próbujesz przejść do strony, która nie istnieje. Kontakt z serwerem jest zachowany, ale nie może on znaleźć danego pliku. Jest to jeden z najczęstszych błędów, które możesz spotkać przeglądając internet. Najczęściej pojawia się, przy niedziałającym linku, gdy adres URL został zmieniony, lub zawiera jakiś błąd. Można napotkać kilka form błędu 404 m.in.:

 • 404 Error
 • 404 Not Found
 • Error 404 Not Found
 • 404 File or Directory Not Found
 • HTTP 404 Not Found
 • 404 Page Not Found

Dlaczego Twoja strona powinna posiadać 404 ?

Brak strony błędu 404 jest czymś co możemy porównać do braku znaku objazdu przy robotach drogowych, lub zamknięciu drogi. Pozostawia uczucie zagubienia, braku wiedzy dokąd się udać, zwłaszcza jeśli nie znasz danej strony, odwiedzasz ją pierwszy raz. W konsekwencji użytkownik najczęściej opuszcza stronę i już nigdy na nią nie wraca. Może to oznaczać potencjalną utratę nowego klienta po złych doświadczeniach ze stroną, których można było przecież łatwo uniknąć.

Najważniejsze wskazówki dot. tworzenia strony błędu 404

Oto co naszym zdaniem powinna zawierać strona błędu 404:

 1. Wygląd, który utożsamia się z resztą strony internetowej
 2. Powinna zawierać jasną informację dotyczącą problemu, wskazówkę dotyczącą możliwej przyczyny, jeśli to możliwe rozwiązanie problemu
 3. Unikaj technicznego żargonu, nie wszyscy go rozumieją i nie wszyscy wiedzą czym strona 404 jest
 4. Powinna zawierać odnośnik do strony głównej
 5. Powinna zawierać odnośnik do mapy strony
 6. Powinna zawierać opcję zgłaszania błędu/nie działającego linku, poprzez formularz
  1. Nie jesteś pewny, czy posiadasz stronę błędu 404, lub potrzebujesz pomocy?

   Tak wiele stron nie posiada, lub nie jest zainteresowanych stroną błędu 404. Dobrze przemyślana i wykonana strona 404 jest warta rozważenia, przy czym jest bardzo prosta do wykonania. Jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do nas – chętnie pomożemy.