Blog

Jak zadbać o bezpieczeństwo w WordPress?

radical 26/08/19, 11:02

Prowadzenie strony internetowej jest świetnym sposobem na zaznaczenie swojej obecności w sieci. Jednak pomimo niezliczonych korzyści płynących z tego rozwiązania, nie można zapominać o zagrożeniach. Związane są one przede wszystkim z bezpieczeństwem takiej witryny.

Jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków, musisz liczyć się z ryzykiem wynikającym z działań hakerów i złośliwego oprogramowania. Już w momencie tworzenia strony masz szansę zadbać o pewne aspekty, które wpłyną na poziom jej ochrony, ale nie możesz również pominąć ich regularnego aktualizowania.

Nie instaluj wtyczek i motywów z niepewnych źródeł

Za wiarygodne rozwiązania często trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt dolarów. Dlatego wiele osób, szukając oszczędności, decyduje się na korzystanie ze źródeł, które raczej nie wzbudzają zaufania. Musisz jednak mieć świadomość tego, że możesz w ten sposób nie tylko złamać prawo, jeśli darmowa wersja jest udostępniona bez zgody twórcy, ale również zagrozić bezpieczeństwu swojej strony. Takie wtyczki i motywy najczęściej mają zmieniony kod, który tworzy luki w zabezpieczeniu Twojej witryny.

Regularnie wprowadzaj aktualizacje

 

Nie tylko sam WordPress, ale również wszystkie wtyczki i motywy są regularnie aktualizowane. Dzieje się tak, ponieważ zostają do nich dodane nowe funkcje oraz niezbędne modyfikacje. Żadne zabezpieczenie nie jest nie do złamania, dlatego wciąż wdrażane są coraz skuteczniejsze rozwiązania. Jeśli jednak nie będziesz wprowadzać tych aktualizacji na bieżąco, Twoja strona stanie się podatna na ataki.

Zainstaluj wtyczkę bezpieczeństwa

Wtyczki zapewniające bezpieczeństwo to podstawowy element, który powinieneś zainstalować zaraz po stworzeniu strony. Taka wtyczka daje Ci podstawową ochronę przed atakami, a także przekaże Ci informacje o podejrzanej aktywności na Twojej stronie. Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania, zapoznaj się z opiniami na ich temat. Wybierz to, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Nie używaj domyślnego loginu

Najczęstszym błędem popełnianym przez właścicieli stron, a jednocześnie błędem, który jest prawdopodobnie najłatwiejszy do uniknięcia, jest pozostawienie domyślnego loginu. Twój login powinien być trudny do odgadnięcia dla innych osób, a najlepiej, żeby był całkowicie unikalny. Pierwszą rzeczą, którą zrobi osoba chcąca włamać się do Twojej witryny, będzie próba logowania za pomocą loginu admin w połączeniu z kilkoma najpopularniejszymi hasłami jak qwerty123.

Ustaw silne hasło

Proste hasła jak qwert123 lub składające się z ciągu kolejnych liczb, na przykład 123456, są łatwe do zapamiętania, ale właśnie z tego powodu nie dają żadnego zabezpieczenia. Są po prostu zbyt przewidywalne. Stosowanie silnych haseł stanowi skuteczną ochronę, przynajmniej przed podstawowymi atakami. Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto ustawić kilka różnych haseł, tak by nawet po zdobyciu jednego z nich możliwe szkody były ograniczone.

Silne hasło powinno być długim ciągiem unikalnych znaków, a także składać się z:

  • dużych i małych liter,
  • cyfr,
  • symboli.

Wprowadź limit liczby logowań

Możesz ustawić maksymalną liczbę prób logowania z konkretnego adresu IP. Spowoduje to, że po kilkakrotnym wpisaniu błędnych danych logowania, kolejna próba nie będzie przez jakiś czas możliwa. Jest to dość skuteczne zabezpieczenie, ponieważ wiele ataków przeprowadzanych jest właśnie metodą polegającą na wprowadzaniu najpopularniejszych haseł w celu znalezienia właściwej kombinacji.

Nie ma rozwiązania, które zapewni Ci stuprocentową ochronę. Jednak dzięki wprowadzeniu różnorodnych opcji zabezpieczeń możesz skutecznie zmniejszyć ryzyko ataku na Twoją stronę.