Blog

Częste błędy designu, których warto unikać.

radical 21/08/19, 15:06

Osiągnięcie sukcesu we współczesnym świecie, czy to osobistego, czy biznesowego, staje się coraz trudniejsze bez zaznaczenia swojej obecności w sieci.

Internet jest głównym źródłem, z którego czerpiemy informacje i kiedy nie możemy zdobyć ich łatwo i szybko, często po prostu tracimy zainteresowanie danym tematem. Dobrze zaprojektowana strona internetowa może zachęcić odwiedzające ją osoby do skorzystania z Twoich usług i zgłębienia Twojej oferty. Wystarczy jednak popełnić kilka prostych błędów w czasie jej tworzenia, by stała się antyreklamą.

Mogłoby się wydawać, że przy obecnym poziomie popularności marketingu internetowego każdy, kto zajmuje się projektowaniem stron www, wie na co powinien zwrócić uwagę. Przeprowadzono mnóstwo badań dotyczących tego, co zachęca użytkowników internetu do wejścia na daną stronę, a co ich zniechęca. Jednak mimo dostępności takiej wiedzy w dalszym ciągu powstają witryny, które mimo pozornej poprawności, potykają się na ostatniej prostej z powodu podstawowych błędów.

Brak dostosowania do urządzeń mobilnych

Liczba osób, które korzystają z internetu głównie za pośrednictwem urządzeń mobilnych, rośnie z roku na rok. Dlatego niedostosowanie strony www do wymagań takich urządzeń jest poważnym przeoczeniem. Niestety w dalszym ciągu jest ono dość często spotykane. Tworząc projekt, który w swoim założeniu skupia się tylko na użytkownikach komputerów, automatycznie rezygnujemy z dużego grona potencjalnych odbiorców.

Każdy, kto wejdzie na taką stronę za pomocą swojego telefonu komórkowego, najprawdopodobniej zobaczy po prostu stronę, która wygląda nieprofesjonalnie. Odnalezienie na niej jakichkolwiek informacji będzie trudne, ponieważ poszczególne elementy nie będą na swoich miejscach, a ich wielkość nie będzie dopasowana do wielkości ekranu.

Zbyt wolne ładowanie strony

Przyzwyczailiśmy się już, że wszystkie informacje, których potrzebujemy, dostajemy praktycznie od ręki. W dodatku ilość źródeł, z których możemy czerpać te informacje, jest ogromna. Nic więc dziwnego, że większość osób wchodząc na daną stronę www, oczekuje szybkiego dostępu do zawartych na niej treści. Wystarczy, że strona nie ładuje się w ciągu pierwszych kilku sekund, a wielu odwiedzających po prostu skieruje się gdzie indziej.

Brak lub niska jakość treści

Wchodząc na jakąkolwiek stronę internetową, oczekujemy, że dostarczy nam ona konkretnych informacji. Brak treści spowoduje, że od razu poszukamy innego źródła. Podobnie będzie, jeżeli treści, które tam znajdziemy, będą niskiej jakości. Treści, jakie zamieszczasz, powinny być jasne i związane z tematem, którym się zajmujesz. Ważne też by były aktualne i dodawane regularnie. Dowiedz się, czego szukają ludzie trafiający na Twój adres www i spróbuj tworzyć wpisy, które odpowiedzą na ich potrzeby. Prowadząc stronę biznesową, nie skupiaj się tylko na swojej własnej działalności, ale również na ciekawostkach związanych z branżą, w której działasz.

Wyskakujące komunikaty i okna reklamowe

Każdy, kto dość regularnie przegląda różne strony internetowe, zna uczucie irytacji, które budzi konieczność wyłączania wielu reklam i komunikatów pojawiających się wraz z załadowaniem treści. Jeżeli jest to jedno okno zachęcające do skorzystania z danej usługi lub informujące o aktualnych promocjach, może ono przynieść pozytywne skutki. Jednak w sytuacji, kiedy jest ich po prostu za dużo i nie są bezpośrednio związane z powodem wejścia na stronę, mogą zniechęcić internautów do Twojej oferty.

Skomplikowany układ strony

Pierwsze wrażenie najczęściej opiera się na tym, co zobaczymy, dlatego już sam projekt graficzny będzie miał wpływ na naszą ocenę. Układ powinien być przejrzysty, tak by w łatwy sposób można było znaleźć potrzebne informacje. Nikt nie poświęci swojego czasu na przeglądanie Twojej strony w poszukiwaniu jakiejś wiadomości, jeżeli łatwiejsze będzie po prostu wyszukanie innej strony, która zaoferuje do niej dużo łatwiejszy dostęp.

W czasie tworzenia projektu należy rozważyć wszystkie elementy. Nie tylko to jak zadziała każdy z nich pojedynczo, ale również to jaki będzie efekt końcowy i czy wszystkie razem będą ze sobą spójne. Nie mając doświadczenia w tej dziedzinie łatwo pominąć, któryś z istotnych aspektów. Dlatego, jeżeli zależy Ci na jak najlepszych wynikach, warto skorzystać z oferty profesjonalnego i kompleksowego tworzenia stron www.