Blog

Jaki hosting wybrać?

radical 11/02/20, 09:46

Dobry hosting zapewni sprawne i bezproblemowe działanie strony, dlatego, kiedy zakładamy nową stronę internetową lub bloga, bardzo istotne jest wybranie właściwego dla nas rozwiązania. Jednak dla osób, które nie posiadają dużego doświadczenia w tej dziedzinie, lub nawet spotykają się z podobnym zagadnieniem po raz pierwszy, podjęcie dobrej decyzji może wydawać się bardzo skomplikowane. Warto więc zapoznać się przynajmniej z podstawowymi informacjami, tak byśmy nie dali się nabrać na atrakcyjne reklamy, za którymi nie kryje się korzystna oferta.

jaki hosting wybrać

Nie ma nic dziwnego w tym, że firmy hostingowe robią, co mogą, by stale poszerzać grono swoich klientów. Niestety nie zawsze wraz ze wzrostem wydatków na kampanie reklamowe wiąże się również wzrost jakości usługi. Dlatego też bardzo istotna jest świadomość tego, jak ważny jest właściwy hosting stron. Warto sprawdzić nie tylko jakie limity danych są oferowane, ale też, jakie są realne wymagania naszej strony. Dzięki temu decyzja, jaki serwer wybrać będzie dużo łatwiejsza.

Co to jest hosting?

Hosting to określenie, z którym spotkała się każda osoba chcąca założyć stronę internetową. Jednak w dalszym ciągu zdarzają się nieporozumienia wynikające z niezrozumienia, na czym to wszystko tak naprawdę polega. W rzeczywistości odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, hosting to nic innego jak miejsce udostępnione na serwerze, które przeznaczone jest na naszą stronę internetową, pocztę e-mail oraz przechowywanie danych.

Hosting stron internetowych – o czym warto wiedzieć?

Jakość wybranego przez nas hostingu będzie miała bezpośredni wpływ nie tylko na wysokość wydatków, jakie będziemy musieli ponieść w związku z takim zakupem. Równie istotne, jeśli nie jeszcze ważniejsze, jest to, jak wpłynie on na funkcjonowanie naszej strony. Istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, kiedy przeglądamy oferty firm hostingowych.

Cena

Nie jest niespodzianką, że koszt hostingu ma duży wpływ na rozwiązanie, które wybierzemy. W końcu często na naszą stronę internetową mamy przeznaczony konkretny budżet i usługa hostingowa po prostu musi się w nim zmieścić. Dobrym sposobem na wybranie korzystnej usługi jest porównywanie wielu ofert, trzeba jednak pamiętać, że ceną można się sugerować, nie powinna jednak być decydującym elementem.

Zakres usług

Trzeba pamiętać, że dobra usługa hostingowa to nie tylko dostęp do serwera. Bardzo ważny jest również zakres współpracy, na jaki możemy liczyć po dokonaniu zakupu. Chodzi tutaj przede wszystkim o wsparcie udzielane klientom w przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji związanych z funkcjonowaniem strony. Nawet jeśli usługodawca zapewnia nas o możliwości kontaktu z działem obsługi klienta, warto jednak sprawdzić, jaki jest zakres takiej pomocy oraz jak faktycznie wygląda jej dostępność.

Niezawodność

Mimo że dostęp do działu support jest niezwykle istotny, decydując się na wydanie swoich pieniędzy na jakąś usługę, zawsze liczymy na to, że potrzeba korzystania z tego rozwiązania nie będzie zdarzała się często. Wybierając firmę hostingową, warto więc zwrócić uwagę również na historię awarii związanych z danym usługodawcą. W tym celu można poszukać również opinii zamieszczanych w Internecie, które pozwolą nam poznać wady i zalety takiej oferty z perspektywy klienta.

Wygoda

Funkcjonalny panel zarządzania to absolutna podstawa, dzięki której swoją stroną będziemy mogli zarządzać bez żadnego problemu, nawet kiedy nie posiadamy dużego doświadczenia. Pozwoli to również na ograniczenie konieczności ciągłego kontaktu z działem obsługi klienta w celu rozwiania wątpliwości lub znalezienia pomocy w rozwiązaniu problemów z zarządzaniem hostingiem.

Jaki hosting wybrać?

Przeglądając dostępne na rynku oferty, zauważymy, że wśród wielu możliwości jesteśmy w stanie znaleźć firmy, które oferują naprawdę tani hosting. Zdecydować można się nawet na darmowy hosting. Zupełnie inną kwestią jest jednak to, czy takie rozwiązanie sprosta naszym oczekiwaniom.

Wybranie taniego hostingu może pozwolić na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy, tego rodzaju oszczędności są jednak pozorne i w dłuższym okresie mogą prowadzić do dodatkowych wydatków. Kiedy zakładamy stronę firmową lub sklep online, liczymy, że pozwoli nam to na zwiększenie zysków i rozwinięcie swojego biznesu. Jednak w tym celu nasza strona musi funkcjonować bez problemów. Sklep internetowy, do którego często nie ma dostępu, np. z powodu zbyt dużego obciążenia serwera, jest prostą drogą do utracenia klientów. Również szybkość ładowania jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość strony. Jeśli wybierając hosting, kierujemy się tylko kwestią jego ceny, ryzykujemy otrzymanie usługi, która nie zapewni warunków, jakie są nam potrzebne.

Hosting stron www – koszty

Ceny usługi hostingowej mogą wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Często dostępne są jednak promocje, które pozwalają ograniczyć koszty, przynajmniej przez pierwszy rok współpracy. Decydując się jednak na skorzystanie z takiej oferty, warto sprawdzić, o ile wzrośnie cena, kiedy skończą się promocyjne warunki. Należy też mieć na uwadze, że większe koszty wcale nie oznaczają szybszego transferu danych czy dostępu do większej powierzchni dysku.

Wybór oferty hostingowej powinien być oparty przede wszystkim na tym, czego nasza strona potrzebuje do sprawnego działania. Firmowy blog będzie wymagał innych rozwiązań niż rozbudowany sklep internetowy. Właśnie dlatego warto znaleźć wiarygodnego dostawcę usług hostingowych, dzięki któremu nasza strona będzie działała bez żadnych komplikacji.