Blog

Czy warto kompresować zdjęcia na stronie opartej na WordPressie?

radical 30/01/20, 13:04

Sukces naszej strony internetowej zależy w dużej mierze od tego, czy jest ona przyjazna użytkownikom i zawiera użyteczne dla nich treści. Jednak nawet najlepsza strona będzie miała trudności z osiągnięciem dobrej pozycji w wynikach wyszukiwania bez odpowiedniej strategii mającej na celu jej optymalizacje. Istnieje wiele różnych czynników, które wpływają na jakość strony oraz na to, jak postrzegają ją odwiedzający, a jednym z nich, który staje się coraz istotniejszy, jest szybkość ładowania.

Czy warto kompresować zdjęcia

Nie jest tajemnicą, że w obecnych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego otrzymywania odpowiedzi na interesujące nas zagadnienia. Stąd też strony, które ładują się zbyt długo, są ignorowane, a zamiast nich zainteresowaniem cieszą się te, które dostępne są praktycznie bez oczekiwania. Warto zauważyć, że „długi czas” w odniesieniu do kwestii ładowania strony www liczony jest w sekundach, dlatego nawet małe rzeczy mogą mieć wpływ na ostateczny wynik. Jedną z rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, są zdjęcia zamieszczane na stronie, ponieważ ich rozmiar może mieć duży wpływ na szybkość jej wczytywania. Dlatego też kwestia tego, jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia może być ważnym czynnikiem, który wpłynie na poprawę jakości strony.

Kompresja zdjęć

Kompresja to nic innego jak zmniejszanie rozmiaru zdjęć, tak by ich rozmiar nie wpływał negatywnie na doświadczenie osób odwiedzających daną stronę poprzez spowolnienie jej działania. Warto jednak pamiętać, że zmiana rozmiaru zdjęcia może prowadzić do utraty pewnych szczegółów i spadku ogólnej jakości, dlatego też bardzo ważna jest kompresja zdjęć bez utraty jakości. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi możliwa jest jednak taka obróbka zdjęć online, która pozwoli na zoptymalizowanie czasu ładowania przy jednoczesnym ograniczeniu strat jakościowych do minimum.

Na czym polega kompresja zdjęć online?

Kompresja zdjęć na stronę jest istotna, ponieważ pliki zdjęciowe z reguły zajmują sporą część strony, dlatego wraz z wiedzą o tym, jak zmniejszyć rozmiar pliku zdobywamy również możliwość przyspieszenia działania strony. Cały proces nie wymaga specjalistycznej wiedzy, wszystko, co będzie potrzebne do zoptymalizowania obrazów znajdujących się na naszej stronie to odpowiednia wtyczka dla WordPress. W zależności od wybranej metody kompresji możliwe jest automatyczne optymalizowanie dużej ilości zdjęć lub też ręczne zmiany wprowadzane wraz z każdym kolejnym dodanym zdjęciem.

Masowa kompresja zdjęć

W chwili kiedy decydujemy się na optymalizację naszej strony, najczęściej znajduje się na niej już dość spora ilość różnego rodzaju plików graficznych, a zajmowanie się każdym z nich indywidualnie to ogromne zadanie, które zajmie mnóstwo czasu, który lepiej poświęcić na coś bardziej produktywnego. Nic więc dziwnego, że dużą popularnością cieszą się wtyczki umożliwiające kompresję wielu obrazów jednocześnie. Masowa kompresja zdjęć JPG to duże ułatwienie i oszczędność czasu, dzięki czemu efekty optymalizacji zaczną być widoczne bardzo szybko. Warto mieć również na uwadze, że pomimo faktu istnienia wielu różnorodnych narzędzi dostępnych do wykorzystania, ich darmowe warianty z reguły związane są z konkretnymi ograniczeniami. Na przykład popularna wtyczka WP Smush umożliwia kompresję 100 plików jednocześnie, co będzie przydatne w przypadku stron z ograniczoną ilością niezbędnych do przerobienia treści, jednak przy większych projektach bardziej opłacalna może być inwestycja w płatne narzędzie dające o wiele większe możliwości.

Jakie wtyczki dla WordPress wybrać?

Najlepszy sposób na zapewnienie swojej stronie dobrych rezultatów to odpowiedni dobór narzędzi. Jeśli interesuje nas bezstratna kompresja zdjęć, do wyboru mamy kilka opcji. Nie warto decydować się na pierwszą wtyczkę, na jaką trafimy. Lepiej przygotować sobie przynajmniej kilka możliwości a wyboru dokonać dopiero po dokładnym zapoznaniu się ze szczegółami dotyczącymi każdej z dostępnych dla nas wtyczek. Wśród popularnych rozwiązań, które pomogą nam sprawić, by strona wczytywała się w krótszym czasie, są:

  • WP Smush to jeden z najpopularniejszych wyborów wśród użytkowników WordPressa. Skorzystanie z tego rozwiązania pozwala na automatyczne optymalizowanie dodawanych zdjęć, a także daje możliwość porównania efektu, jaki wywołała zmiana rozmiaru zdjęcia z tym, jak wyglądało ono w stanie początkowym. Dostępne są zarówno opcje pracy na wielu obrazach jednocześnie, jak i ręcznego wprowadzania wymaganych zmian.
  • ShortPixel w swojej podstawowej wersji pozwala na zmianę rozmiaru 100 plików miesięcznie, dlatego, jeśli zależy nam na zwiększonej wydajności, niezbędne będzie zainwestowanie w płatną wersję. Dużym plusem tego rozwiązania jest nie tylko możliwość masowej kompresji, ale też fakt, że ShortPixel pozwala na pracę zarówno na plikach graficznych, jak i dokumentach PDF.
  • Optimus to wtyczka bardzo wygodna w użyciu, ponieważ pozwala na kompresję zdjęć już w momencie ich dodawania. W dodatku do wyboru możliwe są różne rozmiary zdjęcia, łatwo więc wybrać to, które najbardziej odpowiada naszym aktualnym potrzebom. Podobnie jak w innych tego typu dodatkach możliwe jest również wykupienie pełnej wersji produktu w celu otrzymania dostępu do wszystkich funkcji, nie tylko tych podstawowych.

Czy warto kompresować zdjęcia?

Kompresowanie zdjęć bez wątpienia jest świetnym sposobem na przyspieszenie swojej strony, co z kolei może pomóc jej w osiągnięciu lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Jest tak, ponieważ szybkość ładowania jest jednym z czynników, które mają duży wpływ na ocenę, jaką danej stronie przyznaje algorytm Google, a to przekłada się bezpośrednio na miejsce w wyszukiwarce. Nie jest tajemnicą, że to strony, które pojawiają się na samej górze listy, cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. Warto więc zainteresować się dostępnymi możliwościami optymalizacji. Zwłaszcza, jeżeli ich wprowadzenie nie jest czasochłonne, a daje tak dobre rezultaty, jak kompresja zdjęć.