Blog

Jak odzyskać hasło do WordPressa?

radical 03/02/20, 10:12

Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że dużo łatwiej zapamiętujemy rzeczy i informacje, które wykorzystujemy regularnie. Jednak dla osób, które rzadko logują się do WordPress, zapomniane hasło może stać się problemem. Nawet jeżeli gdzieś je kiedyś zapisaliśmy, po długim czasie znalezienie go nie będzie łatwe. Dlatego też warto wiedzieć jak odzyskać login i hasło do WordPress. Dzięki temu, kiedy będziemy chcieli zalogować się na swoje konto, bez problemu rozwiążemy problem braku hasła i unikniemy stresu oraz komplikacji.

hasło do wordpressa

Jak odzyskać hasło WordPress?

Pierwszym i najłatwiejszym sposobem na odzyskanie hasła dostępu jest zresetowanie go. Jednak nie zawsze będzie to możliwe, ponieważ skorzystać z tej opcji mogą tylko osoby, które mają dostęp do maila powiązanego z danym kontem WordPress. Logowanie w takiej sytuacji możliwe jest po wejściu na /wp-admin, gdzie w normalnej sytuacji moglibyśmy wpisać po prostu niezbędne do zalogowania się na swoje konto informacje. Na stronie logowania należy kliknąć „Nie pamiętasz hasła?”, co przeniesie nas na inną podstronę. Tam należy podać swój WP login, czyli nazwę użytkownika lub adres e-mail. Po zatwierdzeniu podanych informacji na wskazany adres powinna zostać wysłana wiadomość z linkiem, który pozwoli nam zresetować hasło do strony WordPress. W przypadku kiedy nie widzimy maila w skrzynce odbiorczej, warto sprawdzić również folder, do którego trafia SPAM.

Istnieje jednak możliwość, że nawet posiadanie właściwego adresu e-mail nie pomoże nam rozwiązać naszego problemu. Jeśli z jakiegoś powodu nasza strona nie działa tak, jak powinna i nie wysyła niezbędnej do zmiany hasła wiadomości, konieczne będzie skorzystanie z innego sposobu. Jak odzyskać hasło do WordPressa, gdy nie możemy go zresetować lub nie mamy dostępu do właściwego e-maila?

W takiej sytuacji rozwiązaniem naszego problemu będzie edycja informacji zawartych w bazie danych. W tym celu niezbędne będzie zalogowanie się do panelu phpMyAdmin, do którego dostęp można uzyskać za pośrednictwem panelu hostingowego naszej strony. W bazie danych należy odnaleźć zakładkę wp_users i wybrać konto administratora. Jeśli istnieje większa ilość użytkowników, warto dodatkowo upewnić się, czy wybrane zostało właściwe konto. W linii dotyczącej user_pass należy skorzystać z rozwijanego menu i z dostępnych opcji wybrać funkcję MD5, a następnie w polu znajdującym się zaraz obok wpisać nowe hasło, z którego chcemy korzystać. Po zatwierdzeniu wprowadzonych zmian powinniśmy bez żadnego problemu odzyskać dostęp do strony.

Brak hasła do swojego konta w WordPress może wydawać się poważnym problemem, jednak w rzeczywistości jego rozwiązanie nie jest szczególnie skomplikowane i nie powinno sprawić większych problemów nawet osobom, które nie posiadają dużego doświadczenia w podobnych zagadnieniach. Jeśli jednak czujemy się bardzo niepewnie w takiej sytuacji, potrzebujemy dodatkowych informacji lub wskazane powyżej rozwiązania z jakiegoś powodu nie pozwoliły na rozwiązanie problemu, warto skontaktować się z dostawcą usług hostingowych dla naszej strony.