Blog

Czym jest certyfikat SSL i jak go zdobyć?

radical 28/02/20, 09:36

W dzisiejszych czasach nie jesteśmy już ograniczeni swoją lokalizacją w kwestii produktów, do których mamy dostęp i które możemy kupić. Wystarczy wyszukać odpowiedni sklep online i wybrać wszystko, czego potrzebujemy z szerokiej oferty dostępnej w Internecie. Jednak nie możemy sobie pozwolić w takiej sytuacji na zapominanie o własnym bezpieczeństwie. Do sfinalizowania transakcji online konieczne jest podanie wielu prywatnych informacji, których złe wykorzystanie może negatywnie wpłynąć na przykład na naszą sytuację finansową. Dlatego właśnie istotne jest sprawdzenie, czy wybrany przez nas sklep internetowy jest wiarygodny oraz posiada certyfikat SSL.

czym jest certyfikat SSL

SSL – co to jest?

Zabezpieczenie SSL to gwarancja dla użytkowników danej strony, że podawane przez nich informacje, np. w formularzach dotyczących zamówień, nie trafią w niepowołane ręce. Taki certyfikat strony odpowiedzialny jest za szyfrowanie przekazywanych danych, tak by bezpiecznie dotarły one od osoby, która je wpisuje, do odbiorcy i nigdzie poza tym. Jest to standardowe rozwiązanie, o którym powinna pamiętać każda osoba, którą interesuje kompleksowe tworzenie stron www.

Dlaczego posiadanie certyfikatu jest istotne?

Warto pamiętać, że nawet najlepsza reklama i atrakcyjna oferta nie sprawią, że nasze usługi zyskają popularność, jeśli zainteresowane osoby będą miały wątpliwości co do bezpieczeństwa związanego z dokonaniem transakcji lub wpisaniem swoich danych osobowych do formularza kontaktowego. Dlatego właśnie zadbanie o stosowne certyfikaty jest tak istotne.

Główną zaletą posiadania certyfikatu https (jego obecność można w łatwy sposób poznać po adresie strony rozpoczynającym się od https:// i znajdującej się przed adresem ikonie przedstawiającej kłódkę), jest poczucie bezpieczeństwa, jakim mogą cieszyć się użytkownicy korzystający z takiej strony. Podnosi to wiarygodność witryny i sprawia, że klienci chętniej zdecydują się na jej usługi niż na konkurencyjną stronę, która nie posiada takich zabezpieczeń.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania, który warto mieć na uwadze, jest zbudowanie wizerunku swojego sklepu lub firmy, jako biznesu, który dba o bezpieczeństwo swoich klientów. Przechwycenie danych przez osoby niepożądane może prowadzić do wielu negatywnych skutków, nic więc dziwnego, że dla wielu osób sprawdzenie obecnych na stronie zabezpieczeń jest pierwszym krokiem, jaki podejmują, a ich brak może w wielu przypadkach prowadzić do straty potencjalnych klientów.

Jak zdobyć certyfikat SSL?

Na rynku dostępne są różne rozwiązania, w tym zarówno certyfikaty płatne, jak i te darmowe. Oczywiście od jakości wybranego certyfikatu zależy poziom bezpieczeństwa, nie warto więc ryzykować niższym poziomem bezpieczeństwa dla niewielkich oszczędności. Wygodnym sposobem na uzyskanie certyfikatu SSL jest współpraca z dostawcami hostingu, którzy oferują taką opcję w ramach świadczonych usług. Dla lepszego zapoznania się z dostępnymi możliwościami warto też przejrzeć, na jakie darmowe certyfikaty można liczyć, a także skontaktować się w celu otrzymania takiego zabezpieczenia bezpośrednio z urzędem certyfikacji.

Warto pamiętać o takich elementach, kiedy zakładamy swoją własną stronę lub też stronę, która ma pomóc nam promować naszą firmę. Nie musimy jednak zajmować się tym samodzielnie, ponieważ istnieje wiele agencji, które pomogą nam znaleźć najlepsze rozwiązania. Każda doświadczona firma, w której ofercie znajduje się tworzenie stron internetowych i ich pozycjonowanie, posiada wiedzę niezbędną nie tylko do stworzenia atrakcyjnego projektu strony, ale też zadbania o jej bezpieczeństwo.