Blog

Mniej znaczy więcej. Minimalistyczna przyszłość projektowania stron internetowych.

radical 31/10/18, 10:08

mniej znaczy więcej

Internet to wymagające środowisko. Zawsze szukamy więcej- więcej zaangażowania, więcej treści, więcej urządzeń, wyższych współczynników konwersji. Strony internetowe zawierają więcej informacji niż kiedykolwiek wcześniej, i nie chodzi nam tu wcale o ich treść. Jak podaje MechMetrics średnia waga strony przekroczyła 2MB, co oznacza dwukrotność tego, co było jeszcze 3 lata temu.

Czym spowodowany jest taki wzrost?

Strony są wypełnione kodem, obrazami, animacjami, formularzami, elementami stylistycznymi a to wszystko zwiększa ich objętość i może prowadzić do wolniejszego ładowania i częstszego wyłączania przez użytkowników. Nie ma wątpliwości, że znajdujemy się w centrum cyfrowego kryzysu związanego z otyłością. Kryzys ten narodził rewolucyjną ideę w projektowaniu stron internetowych z prostym, znanym założeniem- mniej znaczy więcej.

Dlaczego warto wybrać minimalizm?

Rynek jest bardzo mocno nasycony. Najlepsze strony to takie które łączą doskonałe odczucia użytkownika, wysoką informacyjność, zgodność tego co przedstawiają tożsamą z marką. W ostatnich latach nastąpiła ogromna poprawa jakości stron internetowych. Strony nie wydają się „zagracone”, położono większy nacisk na jakość informacji.

Pod względem wizualnym zastosowanie minimalizmu może stworzyć więcej przestrzeni dla Twoich klientów i użytkowników. Minimalizm w projektowaniu stron internetowych wykracza poza wybory estetyczne. Chodzi również o subtelne wskazówki, które dają użytkownikowi podpowiedź na czym ma się skupić.

Aby to osiągnąć projektant musi znać najważniejsze elementy, którym nadaje priorytet. Niepotrzebne treści, kod, elementy muszą zostać usunięte, a reszta, która została musi mieć wyraźny cel. Ogólnym celem jest uproszczenie zadań jakie użytkownik musi wykonać za pomocą prostego interfejsu. Trzeba dojść do równowagi, w której rzeczy usuwane nie mogą wpłynąć na użyteczność strony. Użytkownicy powinni znajdować to po co przyszli w jak najkrótszym czasie.

Przyjęcie minimalizmu niesie za sobą wiele korzyści. Według Statista większość czasu spędzonego na przeglądanie Internetu odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych. Aż 52,2% całego ruchu sieciowego pochodzi właśnie z telefonów, dlatego tak ważnym jest możliwość przyjemnego dostępu do stron za pomocą telefonów, tabletów itd. Minimalizm prowadzi do usprawnienia strony internetowej, ma wpływ na jej szybsze ładowanie, kompatybilność na różnych rozmiarach ekranów. Dzięki temu użytkownicy będą odczuwać wygodę z korzystania z danej strony niezależnie od urządzenia, z którego aktualnie korzystają. W konsekwencji zmniejsza to współczynnik odrzuceń, który może być stale mierzony i monitorowany.

Jeśli myślisz, że Twoja firma mogła by sporo zyskać poprzez zastosowanie idei mniej znaczy więcej, nie wahaj się, daj nam o tym znać, pozostańmy w kontakcie. Możesz skontaktować się z nami poprzez telefon +48 696 574 304, formularz kontaktowy lub bezpośrednio [email protected]

Wykorzystanie minimalizmu

  • Apple – Technologiczny gigant zawsze promował eleganckie, minimalistyczne i przyszłościowe projekty
  • Google – Bardziej minimalistycznie już się chyba nie da, strona główna Google’a to idealny przykład
  • Uber – Przejazdy, dostawca jedzenia. Ich strona przekonuje, że prostota w Internecie i ograniczona kolorystyka potrafi przyciągnąć klienta.